telinfo@anita-vranov.cz

poziceBenátky 244, Vranov nad Dyjí

Penzion Anita Vranov nad Dyjí

Cena již od 495 Kč za osobu za noc

Pro ubytované milovníky vína, je Vranov nad Dyjí ideálním výchozím místem pro osobní seznámení s krajem, kde se pěstuje a vyrábí nejkvalitnější moravská vína.

O tom, kdy se víno na Znojemsku začalo pěstovat, neexistují přesné záznamy. Předpokládá se, že vinnou révu přinesli na Moravu římské legie, ale pěstování vinné révy zde trvale zapustilo kořeny až v období Velkomoravské říše. První písemné zmínky o pěstování vína na znojemsku pocházejí z 11. a 12. století. Koncem 13. století byl ve Znojmě založen vinařský cech. Znojemské víno mělo výbornou pověst a dodávalo se na stůl českých králů. 

Až do 16. století se vinohradnictví a vinařství dařilo, upadlo však nadlouho po třicetileté válce v 17. století. Obnoveno bylo až v 19. století a dosáhlo vysoké úrovně, kterou si podrželo až dosud. Milovníci vína mohou navštívit mnoho vinných sklípků a vinoték, ať už zvučných značek, jako jsou Vinné sklepy Lechovice nebo Znovín Znojmo, tak i soukromé vinaře, kteří vyrábí víno vysoké kvality.

Každoročně na začátku září se ve Znojmě koná tradiční Znojemské historické vinobraní. Znojemské vinobraní je kulturně společenskou akcí nadregionálního charakteru, která symbolizuje oslavu sklizně vinné révy, ale je také zaměřeno na poznávání tradic, historie a soudobé kultury. Jeho dějištěm je takřka celé centrum města, respektive velká část městské památkové rezervace a její okolí.

Programu Znojemského vinobraní dominuje slavnostní průvod městem v pátek večer a v sobotu odpoledne. Průvod tvoří téměř  tři sta postav v dobových kostýmech, a nechybějí pochopitelně koně a řada atrakcí. Zlatým hřebem je manželský královský pár - Jan Lucemburský s Eliškou Přemyslovnou. Průvod je zakončen slavnostní scénou na hlavním pódiu.

Na znojemském hradě se pořádají rytířské turnaje, historické tržiště s řemeslníky a prodejci, a vojenské ležení. Návštěvníkům se nabízí také kulturní program, který vrcholí v sobotu večer tradičním ohňostrojem.

Modrý sklep

Modrý sklep se nachází v obci Nový Šaldorf, která je v dosahu MHD města Znojma. Pískovcový sklep je 400 let starý a jsou tam chodby dlouhé až 350 m. Nachází se 20 m pod zemí a je tu uchováno asi 60 sudů vína různého stáří. Vína v modrém sklepě jsou vyráběna z hroznů, které dozrály ve znojemských vinicích na Kraví hoře a Načeratickém kopci.

Křížový sklep v Příměticích

Sklep byl vybudovaný v 18. století jezuity a je jedním z největších vinných sklepů v republice. Sklep je možno navštívit v sezóně individuálně, každý den po16. hodině.

Malovaný sklep Šatov

Sklep se nachází ve vinařské obci Šatov asi 12 km jižně od Znojma. Pískovcové stěny s malbami představují naivní umění a byly vytvořené v letech 1934-1968. Prohlídka i s ochutnávkou je možná pro nejméně 5 osob dle dohody.

Šobes

Tato lokalita není významná jen tím, že nabízí úchvatnou krajinnou scenérii, ale také archeologickými nalezišti. Byla osídlena již ve starší době kamenné. V pozdní době kamenné se Šobes stal důležitým společenským a hospodářským sídlem. Řeka Dyje představovala významnou komunikační tepnu. Již ve středověku byla lokalita využívána k pěstování vinné révy. Díky příznivým klimatickým podmínkám jsou vína z této oblasti mimořádně kvalitní. Pěstuje se zde nejvíce Rulandské bílé a šedé a Ryzlink rýnský a vlašský.