Při trávení své dovolené u Vranovské přehrady ve Vranově nad Dyjí určitě nezapomeňte navštívit také Pevnostní muzeum Vranov.
O tom, že v letech 1935-1938 bylo vybudováno unikátní pohraniční opevnění Československa asi slyšela většina lidí. Málokdo ale o těchto objektech či pevnostech ví něco konkrétního. Téměř nikdo netuší, že spousta z těchto pevností se dochovala dneška v téměř původním stavu.
Právě proto, jako malé memento, vzniklo nedaleko vranovského zámku Pevnostní muzeum československého opevnění, které alespoň částečně připomíná zašlou slávu našeho opevnění. Toto muzeum Vám doporučujeme při své dovolené ve Vranově určitě navštívit.
Jedním z nejdůležitějších úkolů opevnění na jižní Moravě byla obrana vodní nádrže Vranov postavené na řece Dyji v polovině 30. let. Přehrada totiž ovlivňovala výši hladiny vody v řece Dyji, o kterou byla opřena obrana mezi Znojmem a Novosedly. Zvednutá hladina v řece Dyji totiž zhoršovala možnosti útočníka v daném prostoru. Stavební úsek 5 Vranov byl zadán 14.4.1937 firmě Ing. Smítal, Kroměříž a zahrnoval 88 objektů. Ačkoliv je v okolí Vranova nad Dyjí velice členitý terén, firma se obtížného úkolu zhostila na výbornou, o čemž dodnes svědčí kvalita vybetonovaných bunkrů. Při pohledu na dnešní silnice je až k neuvěření, jak kvalitní beton bylo možno vyrobit již před válkou a můžeme se jen ptát, proč to nejde dnes.
Úsek 5 Vranov začínal v údolí Dyje v návaznosti na objekty sousedního úseku 3 Jemnice asi 1 km severně od Podhradí n. Dyjí. Odtud pokračuje linie objektů po levém břehu Dyje ve směru Farářka - Chmelnice - soutok Želetavky a Dyje - Kopaninky - Chvaletická zátoka.
Další objekty vranovského úseku nalezneme v údolí Dyje u Zadních Hamrů - v těsné blízkosti Penzionu Anita, kolem hraničního přechodu Hardegg, poblíž Nového Hrádku, při ústí Žlebského potoka, u Liščí skály a u Devíti Mlýnů pod vinicí Šobes, kde navazuje opevnění postavené v rámci úseků 7 Znojmo.
Aby se zamezilo průniku nepřítele přes velice řídké opevnění v kaňonu Dyje, bylo postaveno cca 2 - 3 km v týlu Československa opevnění druhé linie. Díky tomu můžeme nalézt bunkry i v okolí obcí Čížov, Lukov, Podmolí a Mašovice, které jsou z Vranova nad Dyjí lehce dostupné pro cyklisty.
Oblast opevnění v okolí Vranova nad Dyjí byla v 50. letech reaktivována, objekty byly nově zamaskovány, uzavřeny a některé obdržely i základní pevnostní výbavu (lafety, ventilační soupravy, periskopy a dveře). V tomto stavu vydržely až do začátku 90. let, kdy vojáci většinu výbavy stáhli do skladů a bunkry ponechali svému osudu.
Muzeum lehkého opevnění ve Vranově nad Dyjí vzniklo v roce 1998, kdy započaly první rekonstrukční práce na tehdy opuštěných objektech. Zcela záměrně bylo vybráno opevnění v Junáckém údolí, neboť se zde dochovala pozoruhodná linie opevnění chránící životně důležitou hráz Vranovské přehrady. Hlavním záměrem rekonstrukčních prací bylo uvedení několika pevnostních objektů do stavu z různých historických období první republikou počínaje, obdobím Železné opony konče. Přijďte a posuďte sami.
Areál se nachází asi 200 metrů nad Vranovským zámkem u silnice směrem na Šafov. Pokud pojedete autem, je třeba u autobusové zastávky "Vranov - statek" za vranovským zámkem odbočit vpravo. Z Vranova nad Dyjí jezdí v červenci a srpnu k Pevnostnímu muzeu také kolový turistický vláček.
Vstupné:
- Dospělí: 50,-Kč
- Děti 6-12 let: 30,-Kč